Other formats

    TEI XML file   ePub eBook file  

Connect

    mail icontwitter iconBlogspot iconrss icon

Letter from William Thompson to His Excellency the Governor relative to terms of peace

Peria, Hurae 9, 1861

[i roto i te reo Pākehā]

Peria, Hurae 9, 1861.

Mo te Runanga ki Te Pokiha raua ko te Pere,—

Kei te miharo au ki te ahua pai o nga tikanga e tu mai i Waikato nei, ko te kino ia kei nga Rangatira kaumatua. Otira i te rongona ki aku take i whakapuaki ai, ka miharo aua Rangatira ka mea, mei haereere tonu atu au i nga wa i tu ai te Kingi Maori, ara nga Runanga, whakapuaki ai su i aku take, kaore pea i tino pokake nga ritenga a nga iwi i whakatu Kingi nei. Aku take I whakapuaki ai; ko te kawenata o Waitangi, me nga pai o te kupu a Kuini mo nga iwi Maori, e mau tona ana te mana o tana Tiriti. Ko te whakapono ta nga minita me nga kura, me nga minita Maori i tupu nei i roto. Ko te Tiriti o Kohimarama, apitiria ana te Tiriti o Waitangi.

Me te nupepa o Kawana i tukua mai ki te hui i Ngaruawahia, rite tonu ki te mana o te Tiriti o Waitangi. Ko te ahua pai o nga iwi e rua e whakatupu nei i te pai ki tenei motu.

Na tenei taku kupu. He mea noa iho te Kingitanga Maori ki taku whakaaro, heoi ano te mea nui i roto i nga iwi Maori i whakatu kingi nei, ko te whakakake. Me he mea, e pai ana koe, e Wiremu Tamehana, kia whiriwhiria au Rangatira me koe ano hoki kia haere ki Akarana. Kia tu tahi ki roto i nga Runanga whakatakoto tikanga mo tenei motu, kua kore e whawhaitia, kua waiho te whawhai, ko te komiti anake ana! He rongo mau te tukunga iho.

I te mutunga o aku kupu, ka whakaae mai a Wiremu Tamehana kia haere mai. Otira, ko te wa hei taenga mai ko te hui e haere ake nei, he whakahau tana kia turia taua hui. Erangi ko ana korero, me ta ki te nupepa i karanga mai ai ki au.

Kati au i konei.

Na tou hoa aroha,

Na Wiremu Maihi Rangikaheke.